Dostępna jest już na polskim rynku najnowsza nawigacja linii Lark FreeBird: 70.0, z ekranem o przekątnej 7 cali, pracującym w rozdzielczości 800x480 oraz z systemem nawigacyjnym LarkMap, bazującym na mapach Copernicus. Duży ekran i dobra rozdzielczość umożliwiają wygodne wykorzystanie urządzenia do przeglądania e-booków, czyli elektronicznych wydań książek. Urządzenie odtwarza pliki wideo (wmv) i audio (wma) oraz zdjęcia (JPG).
Lark FreeBird 70.0 wyposażono w transmiter FM, umożliwiający synchronizację urządzenia z samochodowym zestawem audio. Nawigacja ma szybki i wydajny procesor 468 MHz, wielokanałowy odbiornik GPS, 128 MB pamięci RAM (DDR2), 1GB wbudowanej pamięci flash na mapy nawigacyjne oraz gniazdo kart microSD.
Ekran jak mapa w atlasie
Najnowsza nawigacja Lark FreeBird 70.0 z 7 calowym ekranem pozwala oglądać mapy niemal tak wygodnie, jak w tradycyjnym atlasie. Dzięki dużej rozdzielczości ekranu 800x480 - widać na nim znacznie większy fragment mapy. Jeszcze bardziej ułatwia to orientację w terenie, a dzięki dostępnej w LarkMap opcji Pokaż całą trasę umożliwia szybkie zorientowanie się, jak nawigacja zamierza prowadzić nas do celu.
Odtwarzacz multimedialny
Lark FreeBird 70.0 pełni także funkcję odtwarzacza multimedialnego. W tym zakresie można korzystać z urządzenia, jako odtwarzacza plików muzycznych (wma), filmów (wmv) oraz zdjęć (jpeg). Urządzenie posiada gniazdo kart pamięci flash w formacie microSD. Korzystanie z gniazda kart pamięci pozwala na wgranie plików multimedialnych, a następnie odsłuchiwanie muzyki lub głosu przez wbudowany głośnik. Korzystając z transmitera FM, dźwięku można słuchać także poprzez głośniki samochodowego zestawu audio.
Oprogramowanie LarkMap
Nawigacja Lark FreeBird 70.0 korzysta z najnowszego oprogramowania nawigacyjnego LarkMap. Zasoby mapowe LarkMap (bazują na mapach Copernicus) to blisko 500 000 km dróg z numeracją (praktycznie wszystkie przejezdne drogi w Polsce), 2,2 mln punktów adresowych, pełna baza miejscowości (ok. 53 000), ponad 2200 dokładnych planów miejscowości, w tym wszystkie miasta z pełną bazą ulic oraz blisko 100 000 aktualnych, sprawdzonych i faktycznie użytecznych obiektów POI, takich jak urzędy, centra handlowe, hotele, banki, bankomaty, stacje benzynowe czy atrakcje turystyczne. Użytkownik może dodawać własne punkty POI, eksportować je i importować.
O radarach i niebezpiecznych miejscach na drodze ostrzega komunikat głosowy. Mapy są bardzo czytelne - widoczne są obrysy budynków (w widoku 3D bryły) i numeracja budynków oraz nazwy obiektów (np. Muzeum Narodowe, Wolny Obszar Celny, Park Bródnowski).
Nawigacja do konkretnych punktów adresowych (np. Warszawa, Grochowska 341) jest bardzo precyzyjna, bo wskazuje rzeczywiste położenie celu przy budynku, nawet jeśli jest on odsunięty od ulicy. Jest to możliwe, gdyż poszczególne numery budynków i posesji nie są interpolowane (automatycznie wyliczane), a odpowiadają fizycznemu położeniu obiektu (są sprawdzone w terenie).
W nawigacji LarkMap istnieje funkcja nawigowania do skrzyżowania ulic. Wskazując cel podróży, bardzo często nie znamy konkretnego numeru budynku, a wiemy tylko, że jest to róg ul. Marszałkowskiej i Hożej w Warszawie (tak np. zapraszają widzów do studia prowadzący program Dzień Dobry TVN) LarkMap bez trudu doprowadzi do tak wybranego skrzyżowania.
Nowoczesny algorytm nawigacyjny działa bardzo szybko, umożliwia ustalenie parametrów wyboru trasy najszybszej, najkrótszej, dla samochodu, roweru, pieszego, a dla fanów off-roadu terenowej 4x4. Trasa może być wyznaczana z wykluczeniem dróg gruntowych, dróg ekspresowych, dróg płatnych itd. Użytkownik ma również wpływ na działanie algorytmu wyszukującego trasę: można definiować własne dopuszczalne prędkości na poszczególnych kategoriach dróg i ulic.
Warto podkreślić wygodę korzystania z LarkMap w przypadku, gdy kierowca przez pomyłkę lub z innego powodu (korek, wypadek) zjedzie z sugerowanej trasy. Nawigacja nie będzie go uporczywie nakłaniać do powrotu na pierwotną trasę, sugerując zawracanie czy inne nadkładanie drogi. Po jednej nieudanej próbie zdyscyplinowania kierowcy uzna, że jednak celowo szuka on innej trasy i szybko wskaże alternatywę.
Aktualne mapy to podstawa nawigacji, szczególnie że w Polsce nie narzekamy na stagnację. Może niewiele przybywa nam nowych autostrad, ale za to sporo jest remontów, modernizacji, objazdów. Po kupieniu urządzenia z LarkMap użytkownik ma prawo do bezpłatnej aktualizacji mapy . Wystarczy zarejestrować się na stronie www.larkmaps.pl .
Każda kolejna aktualizacja to wydatek jedynie 9,76 zł (z VAT). Co ważne, zapłacić można na wiele sposobów: najszybciej i najwygodniej przy takiej mikropłatności zrobić to SMS-em. To pierwszy w Polsce serwis aktualizacji map, który daje taką dogodną możliwość.
Swoboda wyboru map
Urządzenie Lark FreeBird 70.0 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CE 5.0 Core, co pozwala na korzystanie z dowolnych systemów nawigacyjnych i map, jakie preferuje użytkownik. Instalacja jest bardzo prosta wystarczy wybrać dodatkowe mapy, kupić je i zainstalować w urządzeniu (na dodatkowej karcie pamięci). Dzięki temu użytkownik ma otwartą drogę do korzystania z nawet bardzo specjalistycznych aplikacji, o ile tylko są one kompatybilne z systemem Windows CE.