Kapsułka zamiast kolonoskopii

Given Imaging | 18/02/2009 15:02

Endoskopia zajmuje się badaniem wnętrza ciała ludzkiego przy wykorzystaniu endoskopów - aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała. Kapsułki endoskopowe PillCam Colon opracowane i wyprodukowane przez Given Imaging umożliwiają bezbolesne i szybkie zdiagnozowanie trudnych przypadków chorób jelita grubego. Stosowana u pacjentów, u których nie udało się przeprowadzić pełnej kolonoskopii , u pacjentów z przeciwwskazaniem do kolonoskopii lub u tych, którzy nie chcą się jej poddawać. Badanie kapsułką jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Kapsułka PillCam Colon została dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej w październiku 2006 roku, w Polsce w marcu 2008 roku.
Kapsułka endoskopowa PillCam Colon to nowoczesny i prosty system. Pacjent jest na płynnej diecie w dniu poprzedzającym badanie , a wieczorem przyjmuje środki przeczyszczające.
Badanie przeprowadzane przez lekarza rozpoczyna się od zaprogramowania rejestratora danych, który podczas badania będzie zapisywać zdjęcia jelita grubego. Lekarz przymocowuje na brzuchu pacjenta zestaw czujników w samoprzylepnych kieszonkach i łączy je z umieszczonym na pasku rejestratorem. Kapsułka o wielkości dużej tabletki ma wymiary 11mm x 31mm. Zostaje aktywowana w momencie wyjęcia z opakowania zaczyna wtedy połyskiwać bladym światłem. Pacjent połyka kapsułkę i rozpoczyna się badanie, które może potrwać do 10 godzin. W czasie badania można wykonywać normalne codzienne czynności. Miniaturowa kamera umieszczona wewnątrz kapsułki wykonuje 4 zdjęcia na sekundę. Kapsułka przesuwa się w przewodzie pokarmowym, a po kilkunastu godzinach jest wydalana z organizmu. Po zakończeniu badania pacjent oddaje lekarzowi rejestrator danych, a nagrane informacje przenoszone są do komputera. Lekarz ma możliwość obejrzenia pojedynczych zdjęć i filmu video. Dzięki temu badaniu możliwe jest przeprowadzenie przesiewowych badań w kierunku raka jelita grubego na niespotykaną dotychczas skalę. Badanie za pomocą kapsułki jest dokładniejsze. Pozwala wykryć nawet niewielkie polipy w jelicie i ocenić, czy mogą one być początkiem nowotworu.


Zdjęcia i kolory dają ogólne wyobrażenie o produktach i mogą odbiegać od rzeczywistego wyglądu.
Zastrzega się możliwość błędów w opisach na stronie WWW.