Fotograficzna precyzja: Sony wprowadza aparat α68 z mocowaniem typu A i systemem 4D FOCUS

informacja prasowa | 11/11/2015 20:11

  • System 4D FOCUS do szybkiego i dokładnego śledzenia ostrości z użyciem największej na świecie[i] liczby punktów AF: 79
  • Technologia przepuszczalnego lustra Translucent Mirror Technology™ umożliwiająca śledzenie ostrości w czasie zdjęć seryjnych z szybkością do 8 kl./s[ii]
  • 24-megapikselowy[iii] przetwornik obrazu APS-C Exmor™ CMOS o szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600[iv]
  • Procesor obrazu BIONZ X zapewniający wysoką jakość rejestrowanego obrazu
  • Precyzyjny wizjer OLED Tru-Finder™, odchylany ekran LCD, górny wyświetlacz i elementy sterujące o funkcji definiowanej przez użytkownika
  • Stabilizator obrazu SteadyShot™ INSIDE współpracujący ze wszystkimi 34 obiektywami z mocowaniem typu A
  • Nagrywanie obrazu filmowego Full HD w formacie XAVC S[v] przy dużej przepływności (50 Mb/s)

Firma Sony wprowadza do oferty nowy aparat α68 (ILCA-68), który daje pasjonatom fotografii jeszcze więcej możliwości twórczego wykorzystania posiadanej kolekcji obiektywów z mocowaniem typu A.

Model α68 zawiera wiele profesjonalnych rozwiązań zapożyczonych z cenionego korpusu α77 II. Unikatowy system Sony 4D FOCUS zapewnia znakomite działanie automatyki ostrości w każdych warunkach — nawet przy natężeniu oświetlenia –2 EV, w którym nie poradzi sobie wiele innych modeli.

System ten jest oparty na detekcji fazy i wykorzystuje aż 79 pól pomiarowych, w tym 15 czujników krzyżowych oraz specjalny punkt F2,8 do analizy słabo oświetlonych scen. Ich połączenie umożliwia szybkie ustawianie ostrości w szerokiej strefie, co w połączeniu z funkcją przewidywania ostrości pozwala utrzymywać ostrość na szybko poruszających się obiektach. Dzięki unikatowej technologii przepuszczalnego lustra aparat α68 umożliwia stałe śledzenie ostrości w czasie zdjęć seryjnych z szybkością do 8 kl./sii.

Niezrównana jakość fotografii i filmów to zasługa 24-megapikselowego przetwornika obrazu APS-C Exmor CMOS o szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. Przetwornik ten współpracuje z szybkim procesorem obrazu Sony BIONZ X. Technologie reprodukcji szczegółów, kompensacji dyfrakcji oraz strefowej redukcji szumu pozwalają za każdym razem uzyskać nieskazitelne, szczegółowe zdjęcia.

Nagrywanie filmów Full HD o dużej szczegółowości, przepływności 50 Mb/s oraz niskim poziomie szumów umożliwia wydajny format XAVC Sv. Dzięki opracowanej przez Sony technologii przepuszczalnego lustra (Translucent Mirror Technology) można korzystać z zalet ciągłego ustawiania ostrości na ruchome obiekty i nagrywać wyraźne, profesjonalnie wyglądające filmy niezależnie od wybranego formatu zapisu.

Szeroki wachlarz twórczych możliwości przyda się nie tylko doświadczonym amatorom i osobom wymieniającym poprzedni aparat na korpus α68, ale także użytkownikom pierwszy raz biorącym do ręki model z wymiennymi obiektywami.

Dzięki jasnemu, wyraźnemu wizjerowi OLED Tru-Finder komponowanie ujęć fotograficznych i filmowych staje się prawdziwą przyjemnością. Pokrycie 100% kadru oznacza, że w wizjerze pojawia się cały rejestrowany obraz — o dużym kontraście i z wiernie oddanymi kolorami. Dzięki temu łatwiej jest ręcznie ustawiać ostrość.

Oprócz wizjera Tru-Finder użytkownik ma do dyspozycji 2,7-calowy ekran LCD. Przydaje się on szczególnie przy zdjęciach z niestandardowych perspektyw, ponieważ można go odchylić o 135° w górę i o 55° w dół. Doświadczeni fotografowie, używający aparatu do zdjęć z ręki lub ze statywu, docenią możliwość szybkiego sprawdzenia ustawień na podświetlanym, górnym wyświetlaczu.

Z tyłu korpusu znajduje się rozwiązanie znane z innych modeli z serii α7: kółko sterujące pozwalające na szybki wybór potrzebnych parametrów. Na aparacie znajduje się także 10 przycisków, do których można przypisywać często używane funkcje*, oraz przednie pokrętło sterujące. Solidny uchwyt zapewnia dobre wyważenie nawet przy pracy z ciężkimi teleobiektywami.

Skutki drgań aparatu występujących przy fotografowaniu z ręki kompensuje stabilizator SteadyShot INSIDE. Pomaga on w uzyskaniu wyraźniejszych obrazów przy korzystaniu z każdego współpracującego obiektywu i przy każdym ustawieniu ogniskowej.

Aparat jest wyposażony w stopkę Multi Interface i złącze Multi Terminal. Umożliwiają one podłączanie całego wachlarza sprzedawanych oddzielnie akcesoriów: lamp błyskowych i wideo, mikrofonów, pilotów itp.

Nowy aparat Sony α68 z mocowaniem obiektywu typu A będzie dostępny od marca 2016 w cenie około 600€ (bez obiektywu)

α68 (ILCA-68) — dane techniczne

Mocowanie obiektywu Mocowanie typu A
Przetwornik obrazu APS-C (23,5 x 15,6 mm), Exmor CMOS
Liczba pikseli (efektywnie) Około 24 megapikseli
Format zapisu Fotografie JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline),RAW (format Sony ARW 2.3)
Filmy Format XAVC S, zgodność z formatem AVCHD 2.0, MP4
Nośniki danych Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick Micro (M2), karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I), karta pamięci microSD, karta pamięci microSDHC, karta pamięci microSDXC
System nastawiania ostrości Typ AF z detekcją fazy
Pola ostrości 79 pól (w tym 15 krzyżowych), czujnik AF F2,8
Zakres czułości Od –2 EV do 18 EV (przy odpowiedniku ISO 100)
Sterowanie ekspozycją Typ pomiaru Pomiar z wykorzystaniem odpowiednika 1200 stref
Zakres czułości Fotografie: ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV), Filmy: odpowiednik ISO 100 – 12 800 (co 1/3 EV)
Migawka Czas otwarcia migawki Fotografie: od 1/4000 s do 30 s i B; filmy: od 1/4000 s do 1/4 s
Elektroniczny pierwszy przebieg kurtyny Tak (włączanie/wyłączanie)
Stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE Typ Fotografie: mechanizm przemieszczania przetwornika obrazu; filmy: elektroniczny
Napęd Szybkość zdjęć seryjnych Tryb priorytetu zdjęć seryjnych: maksymalnie 8 kl./s, tryb zdjęć seryjnych Hi: maks. 5 kl./s, tryb zdjęć seryjnych Lo: maks. 2,5 kl./s
Tryb filmu(rozdziel­czość/liczba klatek na sekundę/ przepływ­ność) XAVC S HD 1920 x 1080 50 Mb/s (30p/25p**, 24p)
AVCHD 1920 x 1080 24 Mb/s (FX), 17 Mb/s (FH) (60i/50i)** 1920 x 1080 24 Mb/s (FX), 17 Mb/s (FH) (24p/25p)**
MP4 1440 x 1080 12 Mb/s, VGA 3 Mb/s
Wizjer Typ Wizjer elektroniczny (OLED Tru-Finder)
Całkowita liczba punktów 1 440 000 punktów
Pokrycie kadru 100%
Powiększenie Około 0,88x (w przeliczeniu na format 35 mm: około 0,57x), przy ogniskowej 50 mm i ostrości nastawionej na nieskończoność, –1 m–1)
Ekran LCD Typ TFT LCD 2,7"
Całkowita liczba punktów 460 800 punktów
Regulacja kąta Maksymalnie około 135° w górę, około 55° w dół
Dźwięk Mikrofon Wbudowany mikrofon stereofoniczny
Głośnik Wbudowany, monofoniczny
Gniazda i łącza Stopka Multi Interface, złącze HDMI micro (typu D),gniazdo mikrofonowe (3,5 mm stereo, mini jack), złącze Multi Terminal/Micro USB, gniazdo DC IN
Wbudowana lampa błyskowa Liczba przewodnia 12 (m, przy ISO 100, kąt rozbłysku dostosowany do ogniskowej 16 mm)
Akumulator Akumulator NP-FM500H
Waga Około 610 g (sam korpus) / około 690 g (z akumulatorem i nośnikiem danych)
Wymiary (szer. x wys. x gł., standard Camera & Imaging Products Association) Około 142,6 × 104,2 × 80,9 mm
Temperatura w środowisku pracy 0–40°C

[i] Wśród aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami i dedykowanym czujnikiem AF opartym na detekcji fazy (stan na listopad 2015 r.).

[ii] W trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom

iii Efektywna liczba megapikseli, w przybliżeniu

[iv] Fotografie: ISO 100 – 25600, Filmy: odpowiednik ISO 100 – 12800

[v] Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej

* Na 10 przycisków o programowalnym działaniu składają się dwa dedykowane przyciski funkcji użytkownika i 8 przycisków o wybieranej funkcji.

** NTSC / PAL


Zdjęcia i kolory dają ogólne wyobrażenie o produktach i mogą odbiegać od rzeczywistego wyglądu.
Zastrzega się możliwość błędów w opisach na stronie WWW.